Kai kurie namų ūkiai kasdien iššvaisto kelis litrus geriamojo vandens ir vėjais paleidžia šilumą pro atvirus langus. Būkite sąmoningi! Vos keli nauji kasdieniai įpročiai gali padėti išsaugoti brangius gamtos išteklius ir padėti jums sutaupyti.

Elektros energijos ir pinigų taupymas

Nauju žvilgsniu įvertinę savo namų apšvietimą, šildymą ir buitinę techniką, galite sumažinti elektros energijos sąnaudas, o kartu su jomis – ir sąskaitas už komunalines paslaugas.

Puikus pavyzdys – LED lemputės, kurios vartoja mažiau elektros energijos ir šviečia ilgiau už kaitinamąsias. Jei kaskart, išeidami iš kambario, išjungsite šviesą, elektros sutaupysite dar daugiau. Tai paprasta naudojantis nuotolinio valdymo įtaisu TRÅDFRI. Elektra šildomuose namuose svarbu tausoti ir šilumą, todėl šaltuoju metų laiku verta ant langų pakabinti storesnes užuolaidas.

Naudojate elektrinę skalbinių džiovyklę? Leiskite skalbiniams išdžiūti natūraliai – sutaupysite elektros, o drabužiai tarnaus ilgiau.

Mes tikrai nesiūlome atsisakyti gyvenimą lengvinančių buitinių prietaisų, tačiau siūlome rinktis modelius, turinčius aukštesnę energijos efektyvumo klasę. Norite dar didesnio efekto? Namuose naudokite alternatyvius energijos šaltinius. Pavyzdžiui, saulės energiją, kuri ilgainiui kainuoja mažiau ir palieka mažesnį anglies pėdsaką.
 

IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė Eimantė Nemanė pataria:

 1. Rinkitės šviesos diodų lemputes – jos naudoja 85 proc. mažiau elektros už kaitinamąsias ir šviečia net iki 25 000 valandų.
 2. Įprastas baterijas pakeitę įkraunamosiomis, pastebimai sumažinsite ne tik neigiamą poveikį aplinkai, bet ir savo išlaidas.
 3. Net ir aukštos energinės klasės šaldytuvas naudos daugiau elektros, jei jį pastatysite šalia radiatoriaus, orkaitės ar tiesioginėje saulės šviesoje.
 4. Jei virdulys apkalkėjęs, jis naudoja daugiau elektros – vos 1 mm kalkių sluoksnis gali padidinti sąnaudas 10 procentų.

Mažiau vandens be didelių pastangų

Žemėje tyro vandens yra mažiau nei 3 proc., todėl tausoti jį būtina ir dėl aplinkosauginių, ir dėl ekonominių priežasčių. Laimė, yra prietaisų, kurie gali tai padaryti už jus.

Vieni tokių – IKEA vandens maišytuvai ir dušai su aeratoriais. Jie padeda sutaupyti iki 50 proc. vandens, nemažindami srovės stiprumo, tad prausdamiesi skirtumo nė nepajusite. Kai kurie mūsų vandens maišytuvai padeda taupyti ir elektrą, nes turi „cold start“ funkciją. Tai reiškia, kad pakėlus svirtelę pradinėje padėtyje aukštyn, bėga tik šaltas vanduo.

Šiuolaikinės skalbimo mašinos ir indaplovės turi energijos taupymo režimą, leidžiantį suvartoti mažiau vandens ir elektros. Tiesą sakant, naudodami indaplovę šiuo režimu, išleisite netgi mažiau vandens nei plaudami indus rankomis. 
 

Palikite lašelį augalams

Namuose kasdien galite sutaupyti daugybę litrų vandens. Tiesiog nepalikite atsukto čiaupo, kai valotės dantis, arba, užuot plovę vaisius ir daržoves po tekančiu vandeniu, nuskalaukite juos dubenyje. Baigus plauti, jame likęs vanduo puikiai tiks augalams laistyti. Šiam tikslui galite surinkti ir šaltą vandenį, kurį įprastai išleidžiate duše, kol sulaukiate tinkamos temperatūros.

Už tyrą vandenį iš čiaupo reikia mokėti, užtat lietaus vandeniu sode galite naudotis visiškai nemokamai. Augalus juo laistykite po saulėlydžio, taip mažiau brangaus vandens išgaruos.

Šiltuoju metų laiku turėkite vandens šaldytuve. Tuomet nereikės kaskart, atsukus čiaupą, nuleisti dalį vandens, kol jis pakankamai atvės. Tyru geriamuoju vandeniu iš čiaupo gali džiaugtis ne visi. Todėl mes, turintys šią privilegiją, privalome tausoti kiekvieną jo lašą.
 

Vilniaus kolegijos Vadybos fakulteto lektorė Dalia Karlaitė pataria:

 1. Didžiausia klaida – vandens išteklių nevertinimas. Panaudotas vanduo turi būti ne tik atsakingai vartojamas, bet ir tinkamai tvarkomas, valomas, taip mažinant ir neigiamą poveikį aplinkai.
 2. Pirmenybę teikdami dušui, o ne voniai, galime sutaupyti iki 3 kartų daugiau vandens.
 3. Ženklų vandens kiekį sutaupysime užsukdami vandens čiaupą kuomet valomės dantis, muiluojamės rankas ar kūną.
 4. Skaičiuojama, kad daugiausiai laiko praleidžiama, o kartu ir daugiausiai vandens sunaudojama kol stengiamasi nusiplauti visą muiluotą kūną. Jei žmonės kiekvieną kartą sumažintų naudojamų prausiklių kiekį, sutaupytų nemenką kiekį vandens.
 5. Plaudami indus rankomis išleidžiame apie 4–8 litrų vandens per minutę, tuo tarpu šiuolaikinės indaplovės visam plovimui sunaudoja 7–11 litrų vandens. Šiuolaikiniai prietaisai pagal indų ar skalbinių kiekį apskaičiuoja būtiną vandens poreikį ir jo nereikalingai nešvaisto.

IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė Eimantė Nemanė pataria:

 1. Naudojant maišytuvus su įtaisytais aeratoriais vonioje galima sutaupyti iki 40 proc., o virtuvėje – iki 30 proc. vandens.
 2. Specialus vandens maišytuvo antgalis ÅBÄCKEN padės sutaupyti iki 95 proc. vandens.
 3. Aukštos energijos efektyvumo klasės prietaisai gali pastebimai sumažinti ne tik sąskaitas už elektrą, bet ir vandenį.

Ekspertų patarimai, kaip taupyti šilumą namuose

IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė Eimantė Nemanė pataria:

 1. Žiemą reikalingą šilumą išsaugosite užuolaidomis nakčiai uždengę langus, o dienos metu, saulei šviečiant, juos atidengę. 
 2. Išsaugoti šilumą namuose padės storesnės, temdančiosios užuolaidos ar korėtos struktūros žaliuzės, kurios sulaiko orą ir šilumą.
 3. Šaltuoju metų laiku šilumos jausmą ir komfortą vaikštant namuose padės išlaikyti kilimai. 
 4. Šiltesniam, jaukesniam miegui siūlome rinktis vėsesniems orams pritaikytas, daugiau užpildo turinčias antklodes bei šilumą geriau išlaikančius putų poliuretano čiužinius.

VILNIUS TECH docentas Karolis Januševičius pataria: 

 1. Vienu laipsniu sumažinus kambario temperatūrą, šildymo sąskaitą galima sumažinti 5 proc.
 2. Tinkamais kasdieniais įpročiais šiluminės energijos vartojimą galima sumažinti iki 10–20 proc.
 3. Pasirūpinę, kad radiatoriai nebūtų užstatyti baldais ar uždengti užuolaidomis, šildymo išlaidas sumažintume 1 proc.
 4. Nakčiai uždengę langus žaliuzėmis ar užuolaidomis, sutaupyme iki 2 proc. išlaidų šildymui.

Rūšiuoti pagal: Rekomenduojamas
 • Rekomenduojamas
 • Prekės kategorija
 • Kainą nuo mažiausios
 • Kainą nuo didžiausios
 • Pavadinimą
 • Newly listed

SVAMPIG

kempinė, pilkai balta

Ankstesnė kaina 1,49

0,99 / 3 vnt.

TÄMNAREN

vandens maišytuvas su jutikliu, nerūdijančio plieno spalva

299 €

Energy efficiency class
Gaminio informacijos lapas

RINNIG

stalo įrankių ir lėkščių džiovykla

9,97

BROGRUND

dušo galva / dušas su perjungikliu, chromuotas

149 €

Energy efficiency class
Gaminio informacijos lapasX

Pranešimas apie pasikeitusį likutį

Pirmieji sužinokite, kada jūsų norima prekė [itemName] vėl bus prekyboje.

Puiku! Dabar tiesiog laukite pranešimo.

Kai prekės [itemName] likutis sandėlyje bus pakankamas, pranešime jums el. paštu.