Vidinė pusiausvyra prasideda namuose

Kasmet visose IKEA veiklos šalyse atliekame tyrimą „Gyvenimas namuose“, padedantį sužinoti, kaip žmonės gyvena namuose ir kaip galime padaryti jų gyvenimą gražesnį.
 
Šiais metais nusprendėme pasigilinti į tai, kas pasaulį krečiančių neramumų akivaizdoje tapo ypač aktualu – psichologinę savijautą. Apklausėme per 1000 žmonių Lietuvoje, prašydami pasidalinti mintimis apie santykius su namais ir jų įtaką psichologinei savijautai. Štai ką sužinojome.
 

Atradimai

Po 12 iššūkių kupinų mėnesių 29 % žmonių Lietuvoje teigia, kad jų psichologinė savijauta suprastėjo.
 
Atlikę tyrimą, sužinojome, kad namai, kuriuos mylime, padeda palaikyti vidinę pusiausvyrą – tai suprato beveik kas ketvirtas lietuvis.
 
Tačiau yra ir kita pusė. Žmonės, kurie namuose nesijaučia laimingi, dažniau susiduria su prastesne psichologine savijauta. Dėl šios priežasties kreipėmės į ekspertus ir paprašėme pasidalinti patarimais, kaip atkurti pusiausvyrą namuose ir mintyse.

Veiksniai, padedantys palaikyti pusiausvyrą namuose:

  • Santykiai
  • Erdvė
  • Ritualai
  • Bendruomenė

Santykiai

Gera psichologinė savijauta neatsiejama nuo bendravimo

Pandemija visus mus suartino. Ypač šeimos narius ir žmones, kurie gyvena kartu. 35 % žmonių Lietuvoje teigia, kad per paskutinius metus pagerėjo jų santykiai su šeima. Tačiau šiuo laikotarpiu tapome išrankesni draugystėms: 18 % apklaustųjų prisipažino nutolę nuo draugų.

Nėra vietos pasikviesti svečių?

Tik kas trečias lietuvis mano, kad jų namai pritaikyti bendrauti ir pramogauti. Tačiau, pasak IKEA interjero dizainerės Eimantės Nemanės, priimti svečius galima net ir mažiausiuose namuose. Kad visiems užtektų vietos, nepakeičiamas sprendimas yra pagal poreikį išskleidžiamas stalas ir sulankstomosios kėdės. Nenaudojant tokias galima laikyti pakabintas ant sienos ar spintoje.
„Pagrindinis įrankis, galintis padėti tiek palaikyti, tiek sugadinti santykius, yra kalba. Tačiau svarbiausia kalboje yra ne kalbėjimas, o klausymasis. Žmonių tarpusavio girdėjimas bendraujant turi įtakos mūsų santykių kokybei, tad ir psichologinei savijautai tiek namuose, tiek bet kur kitur.“

Psichologas Paulius Rakštikas

Erdvė

Ar jūsų namų erdvė palieka erdvės mintims?

Per paskutinius metus pradėjome kitaip vertinti turimą erdvę. Siekdami darnos, daugelis iš mūsų ėmėmės pokyčių namuose. Apie 60 % žmonių Baltijos šalyse ir pasaulyje pripažino turėję pertvarkyti namus, kad galėtų juose užsiimti norima ar būtina veikla. Mūsų tyrimas taip pat atskleidė, kad per paskutinius metus labai išaugo tvarkingų namų svarba.
„Tvarkos palaikymas namuose, kai visi daiktai turi savo vietą ir yra pasiekiami ilgai neieškant, mums padeda pajusti kontrolę, taip reikalingą nesaugiu laikotarpiu, ir kartu ramybę, būtiną gerai psichologinei savijautai. Todėl patarimas pradėti dieną nuo paklotos lovos – ne iš piršto laužtas.“
 
Psichologas Paulius Rakštikas

Kaip palaikyti tvarką namuose?

Vienas iš svarbiausių interjero dizainerės patarimų: susitvarkyti stalčius koridoriuje, miegamajame ar virtuvėje, naudojant įdėklus ir dėžutes. Netvarka atidarius stalčių nebeerzins, jame tilps daugiau daiktų, o tvarkytis reikės rečiau. 

Įvairaus dydžio pintus krepšius ar dekoratyvias dėžutes galite laikyti ir matomose vietose. Jie ne tik bus praktiška vieta daiktams laikyti, bet ir papuoš interjerą.
 
Suskirstykite namų ruošos darbus savaitės dienomis: pavyzdžiui, pirmadienį skalbkite, antradienį siurbkite grindis ir t. t. Taip kasdien tvarkydamiesi praleisite pusvalandį, o ne pusę savaitgalio, tad likusį laiką galėsite skirti širdžiai mieloms veikloms.

Ritualai

Ar namai leidžia mums skirti pakankamai dėmesio sau?

Namų vaidmuo pasikeitė. Dabar juose ne tik ilsimės, bet ir dirbame bei užsiimame kita veikla. Norint palaikyti gerą psichologinę savijautą, būtina atrasti pusiausvyrą tarp kasdienių veiklų ir ritualų.

Kas penktam Lietuvos gyventojui gera psichologinė savijauta neatsiejama nuo galimybės skirti laiko sau ar susikurti SPA namuose.
„Turėkite savo SPA procedūroms skirtą dėžutę, kur vienoje vietoje bus visi reikmenys: kūno šveitiklis, veido kaukė, jūros druska, kvepianti žvakė ir t.t. Vien ją atidarę žinosite – dabar laikas sau ir visa kita palauks. Duše pasikabinkite eukalipto šakelių ir leiskite jų kvapui skleistis drėgname ore. Jei jūsų vonios kambario atmosfera nenuteikia atpalaiduojančiai, atnaujinkite vonios tekstilę ir aksesuarus: pasirinkite derančių spalvų dušo užuolaidą, vonios kilimėlį, rankšluosčius, muilinę, dėžučių smulkiems daiktams tvarkingai laikyti. Jausmas vonioje kaipmat pasikeis.“
 
IKEA interjero dizainerė Eimantė Nemanė

Norint jaustis gerai, būtina atsipalaiduoti

Pasak psichologo Pauliaus Rakštiko, įsirengus darbo vietą namuose, verta pagalvoti ir apie tai, kur atsikvėpsime po darbo. Jei dirbate svetainėje, atsipalaidavimui paskirkite kitą erdvę: tai gali būti kampas, kėdė, kilimėlis ar bet kas, ką susiesite su perėjimu iš darbo į namų režimą.
 
IKEA interjero dizainerė Eimantė Nemanė rekomenduoja turėti atskirą erdvę kiekvienai veiklai, kuri padeda atsipalaiduoti. Pagalvokite, kokių priemonių reikia jūsų poilsio veiklai. Namų tekstilė suteiks jaukumo, o tinkamas apšvietimas padės susikurti norimą nuotaiką ir kokybiškai pailsėti: skaitant knygą ar užsiimant rankdarbiais reikės kokybiško funkcinio apšvietimo, o klausantis muzikos ar mėgaujantis arbatos puodeliu pravers šviestuvai, kuriuos galima pritemdyti, ar žvakės.

Bendruomenė

Kokią vietą jūsų gyvenime užima bendruomenė?

Norime būti bendruomenės dalimi, kas tai bebūtų – geri santykiai su kaimynais ar bendravimas „Messenger“ grupėje. Priklausymas bendruomenei leidžia patenkinti mūsų praktinius, socialinius ir emocinius poreikius, kurie paskutiniais metais tapo ypač svarbūs. 
 
Praleidę daugiau laiko savo gyvenamajame rajone, 13 % žmonių Lietuvoje teigia, kad bendrystė su kaimynais padėjo pagerinti jų psichologinę savijautą.

Namai ateityje

Ar gyvenimas namuose toks, apie kokį svajojate?

Dabar žmonės kaip niekad gerai žino, ko nori iš savo namų. Galvojant apie tobulus namus, daugeliui tapo svarbu gyventi arčiau šeimos ir draugų, turėti pakankamai privatumo sau ir namiškiams, o labiausiai išaugo poreikis gyventi arčiau žaliųjų erdvių ir gamtos.

Psichologas P. Rakštikas pataria: jei negalite džiaugtis gamta arti namų, pasikvieskite ją į namus. Įsigykite kambarinių augalų arba įsirenkite žalią kampelį ir keiskite jį priklausomai nuo metų laiko – tai leis kvėpuoti kartu su gamta net ir didmiestyje.
„Namai yra gyvi, jei juose gyvena žmogus, tad jie kinta kaip ir pats žmogus. Keičiantis situacijoms, verta naujomis akimis atsigręžti ir į namus, tarsi klausiant savęs: kas juose galėtų būti patogiau, jaukiau; kaip galiu namus dar labiau priartinti prie savo poreikių ir svajonių? Neapsigaukime savyje išgirdę spontanišką atsakymą, kad viskas patogu taip, kaip yra. Gal tai per vieną petį permestos kuprinės efektas? Lyg ir patogu, bet stuburas seniai prašo tą kuprinę nešti ant abiejų pečių.“

Psichologas Paulius Rakštikas
 
 X