Kas trečia moteris Lietuvoje bent kartą gyvenime yra patyrusi partnerio smurtą. Todėl privalome stebėti aplinką plačiai atmerktomis akimis, nes smurtas namuose nėra tik dviejų žmonių reikalas – tai liečia mus visus.

Prisijunkite prie mūsų judėjimo ir tapkite dar vienu balsu už pokyčius. Tikime, kad suvienijus jėgas prieš smurtą artimoje aplinkoje, namai taps saugesne vieta visiems.
 

Dar vienas judėjimo simbolis – krepšys

Prisijunkite prie judėjimo prieš smurtą artimoje aplinkoje ir kaip padėką už ambasadorystę gaukite krepšį „Pastebėk smurtą“.
 

Kaip tai padaryti?

 • Pasiimkite lipduką „Pastebėk smurtą“. Pagalbos korteles su lipduku nemokamai dalinsime visose fizinėse IKEA prekybos vietose.
 • Nufotografuokite lipduką, užklijuotą ant planšetės, nešiojamojo kompiuterio, puodelio ar bet kur, kur manote, kad žinutė bus pastebėta ir paskleista.
 • Paskelbkite įrašą ar „story“ savo instagramo arba feisbuko paskyroje, žymėdami @IKEALietuva.
Pirmieji 100 ambasadorių gaus unikalų, riboto tiražo krepšį (prekės kodas 798.021.45), kurį sukūrėme kartu su dizaineriu Robertu Kalinkinu.

Žaidimas vyks 2024 m. sausio 23 d. – vasario 18 d. (arba tol, kol išdalinsime visus krepšius).

Laimėtojus informuosime asmenine žinute instagrame iki vasario 26 d., o dovaną galėsite atsiimti iki kovo 31 d. IKEA prekybos vietose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Būdas parodyti, kad jums rūpi

Tikime, kad  pirmas žingsnis sprendžiant socialines problemas yra jų žinomumo didinimas, ir kiekvienas gali prie to prisidėti. Todėl naujausiai šviečiamajai kampanijai sukūrėme kortelę su pagalbos kontaktais ir lipduku, kurią nemokamai dalinsime visose fizinėse IKEA prekybos vietose. Pasiimkite, priklijuokite lipduką ant telefono, nešiojamojo kompiuterio ar užrašų knygutės ir tapkite judėjimo „Pastebėk smurtą“ ambasadoriumi – taip ne tik skleisite žinią, bet ir parodysite, kad nesate abejingi.

Smurtas artimoje aplinkoje – kas tai?

Smurtas artimoje aplinkoje dažnai susijęs su poros santykiais, todėl įprasta manyti, kad tai privatus dviejų žmonių reikalas. Tačiau iš tiesų smurtas yra visos visuomenės problema.
 

Esama įvairių smurto rūšių:

Psichologinis smurtas

Sąmoningas poveikis kito žmogaus psichikai, kai prievarta ir grasinimais siekiama pažeisti asmens psichologinį vientisumą.
 

Seksualinis smurtas

Bet koks žalingas seksualinis elgesys kito asmens atžvilgiu, įskaitant santykiavimą prieš žmogaus valią, prievartą ir kitus nepageidaujamus veiksmus.
 

Fizinis smurtas

Tyčinis fizinės jėgos panaudojimas prieš kitą asmenį, siekiant jį sužeisti ar išgąsdinti.
 

Ekonominis smurtas

Pasireiškia, kai partneris atima arba apriboja kito asmens galimybę naudotis finansiniais ištekliais arba dirbti.

Ar gebate atpažinti pirmuosius smurto artimoje aplinkoje požymius? Pasitikrinkite: galbūt jūs arba artimas žmogus patiriate smurtą, to nežinodami.
 

Ką daryti pastebėjus smurtą?

 • Bendraudami su asmeniu, patiriančiu smurtą artimoje aplinkoje, būkite švelnūs ir dėmesingi. Išklausykite, nuraminkite ir paguoskite.
 • Neteiskite ir nevertinkite nukentėjusio asmens veiksmų ar neveikimo. Būkite kantrūs ir atviri.
 • Pabrėžkite, kad patirtas smurtas – ne aukos kaltė.
 • Neskatinkite situacijos spręsti čia ir dabar, nebūkite įkyrūs ar pernelyg landūs.
 • Padrąsinkite auką kreiptis pagalbos į policiją, medicinos įstaigą ar specializuotą kompleksinės pagalbos centrą.

Prireikus pagalbos, visada galima:

 • kreiptis į Specializuotos kompleksinės pagalbos centrą telefonu +370 700 55516 arba interneto svetainėje www.specializuotospagalboscentras; 
 • rasti artimiausią pagalbos vietą savo mieste – kontaktai nurodyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje atpazinksmurta.lt
 • norint skubiai pranešti apie smurtą artimoje aplinkoje, skambinti pagalbos numeriu 112.
Namuose, net jeigu jie laikini, turi būti saugu ir gera. Todėl atnaujiname vieno didžiausių šeimos krizių centrų Kaune patalpas, kuriose gyvena nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusios šeimos. Projektas vyko keliais etapais, o jo metu atnaujintų patalpų plotas siekia apie 500 kvadratinių metrų.

1 etapas

Pirmajame etape mūsų interjero dizaineriams teko nelengva užduotis – įrengti gyvenamąsias erdves žmonėms, kurių dar nepažįsta. Rezultatas – erdvūs ir šviesūs kambariai, primenantys nedidelį butą, nes juose yra viskas, ko gali prireikti: prieškambario erdvė, miegamasis, mamos ir kūdikio kampelis, darbo zona, vieta žaidimams ir šeimos laisvalaikiui.
 

2 etapas

Antrojo pokyčių etapo metu atnaujinome dar tris gyvenamuosius kambarius, šeimų laisvalaikio erdvę ir bendrą virtuvę. Norėjome suteikti ne tik laikiną prieglobstį, bet ir vaikams draugišką aplinką, kuri ugdytų socialinius įgūdžius bei motyvuotų grįžti į normalų gyvenimą.
 

3 etapas

Trečiojo etapo metu atnaujinome dar du šeimos krizių centro korpusus: viename iš jų kambarius ir bendrąsias erdves įrengėme žaliai, kitame – raudonai. Iš viso atnaujinti devyni kambariai, dvi virtuvės, šeimų laisvalaikio erdvės ir koridoriai.
 

Krepšys, kuris neliks nepastebėtas. Problemai, kuri dažnai būna nematoma.

Siekdami atkreipti visuomenės dėmesį į smurtą artimoje aplinkoje, pradėjome bendrą iniciatyvą su žinomu Lietuvos mados dizaineriu Robertu Kalinkinu ir kartu sukūrėme unikalią riboto kiekio krepšių kolekciją „Pastebėk smurtą“, įkvėptą problemos, kuri dažnai lieka nematoma.

Kolekciją sudaro dviejų modelių krepšiai. Tiek didžiojo, tiek mažojo krepšio dizainas paremtas simbolika: išsiuvinėta akis yra lyg priminimas neužsimerkti ir atidžiai stebėti aplinką, o saugos diržai, panaudoti kaip rankenos, reprezentuoja saugumą, kurio trūksta aukų namuose, ir pokyčius visuomenėje, būtinus tam, kad šios galėtų jaustis saugios.

Nešiokite šį krepšį ir judėjimo ženkliuką kaip simbolį, kad nesate abejingi smurtui artimoje aplinkoje.

PASTEBĖK SMURTĄ

krepšys, 38x43,5 cm

19,99

PASTEBĖK SMURTĄ

krepšiai, 2 vnt., 43×48,5 cm ir 38×43,5 cm

49,99

PASTEBĖK SMURTĄ

ženkliukas, 11x22 mm

2,99
X

Pranešimas apie pasikeitusį likutį

Pirmieji sužinokite, kada jūsų norima prekė [itemName] vėl bus prekyboje.

Puiku! Dabar tiesiog laukite pranešimo.

Kai prekės [itemName] likutis sandėlyje bus pakankamas, pranešime jums el. paštu.