Yra dalykų, kuriuos matome plika akimi: gražius daiktus, namus, kokių norėtume, žmones juose... O ar gali už gražių daiktų svajonių namuose slėptis siaubas, baimė, neviltis? 

Kas trečia moteris Lietuvoje bent kartą gyvenime yra patyrusi partnerio smurtą. Ir smurtui patinka tyla. Todėl kalbėkime ir neužsimerkime, nes smurtas namuose nėra tik dviejų žmonių reikalas. Tai liečia mus visus.

Su IKEA užsakymu atlikto tyrimo apie smurtą artimoje aplinkoje rezultatais susipažinti galite čia.
 

Bendras darbas su garsiu dizaineriu

Siekdami atkreipti visuomenės dėmesį į smurtą artimoje aplinkoje, pradėjome bendrą iniciatyvą su žinomu Lietuvos mados dizaineriu Robertu Kalinkinu ir kartu sukūrėme unikalią riboto kiekio krepšių kolekciją, įkvėptą problemos, kuri dažnai lieka nematoma. Šio bendradarbiavimo tikslas – paskatinti kuo daugiau žmonių stebėti aplinką, kalbėti ir prisidėti prie mūsų judėjimo.

Lietuvoje bendrą kolekciją su išorės partneriu kuriame pirmą kartą. Rinkdamiesi, su kuo bendradarbiauti, ieškojome žmogaus, kuriam nuoširdžiai rūpėtų ši visuomenės problema – tokio, kuris išdrįstų kalbėti nepatogiomis temomis ir įkvėptų kitus neužsimerkti prieš smurtą artimoje aplinkoje.

Krepšys, kuris neliks nepastebėtas. Problemai, kuri dažnai būna nematoma.

Kartu su garsiu mados dizaineriu Robertu Kalinkinu sukūrėme riboto kiekio kolekciją PASTEBĖK SMURTĄ, kurią sudaro dviejų modelių krepšiai. Tiek didžiojo, tiek mažojo krepšio dizainas paremtas simbolika: išsiuvinėta akis yra lyg priminimas neužsimerkti ir atidžiai stebėti aplinką, o saugos diržai, panaudoti kaip rankenos, reprezentuoja saugumą, kurio trūksta aukų namuose, ir pokyčius visuomenėje, būtinus tam, kad šios galėtų jaustis saugios.

PASTEBĖK SMURTĄ

krepšiai, 2 vnt., 43×48,5 cm ir 38×43,5 cm

49,99

PASTEBĖK SMURTĄ

krepšys, 38x43,5 cm

19,99

PASTEBĖK SMURTĄ

ženkliukas, 11x22 mm

2,99

„Prie iniciatyvos „Pastebėk smurtą“ prisijungiau vardan žmonių, kurie negali jaustis saugūs savo namuose. Dizainas nėra vien tik proporcijos ir spalvos, jis atspindi mus ir mūsų gyvenimo istorijas. Kadangi pats augau meilės pilnoje aplinkoje, jaučiuosi atsakingas už šeimos vertybių perdavimą savo vaikams ir aplinkiniams. Tapau judėjimo dalimi ir sukūriau krepšius su ant jų išsiuvinėtomis akimis, nes noriu priminti visiems, kaip svarbu stebėti aplinką ir neužsimerkti prieš smurtą artimoje aplinkoje.“

Mados dizaineris Robertas Kalinkinas

Net ir maži veiksmai svarbūs

Judėti didelių pokyčių link galima mažais žingsneliais. Ženkliukas PASTEBĖK SMURTĄ yra puikus būdas parodyti, kad nesate abejingi ir niekada neužsimerkiate prieš smurtą. Segėkite jį kaip simbolį, primenantį jums ir aplinkiniams, kaip svarbu stebėti aplinką plačiai atmerktomis akimis.

Pirkite ir aukokite

Norėtumėte prisijungti prie judėjimo prieš smurtą artimoje aplinkoje? Tai paprasta. Pirkite bet kurį iš kolekcijos PASTEBĖK SMURTĄ krepšių ar ženkliukų, dėvėkite su pasididžiavimu ir padėkite skleisti šią svarbią žinutę. Dabar kiekvienas gali tapti mūsų judėjimo ambasadoriumi. 

Krepšiai ir ženkliukai parduodami IKEA prekybos vietose ar internete. 
Visą pelną skiriame Lietuvoje veikiantiems šeimos krizių centrams remti.

Ką daryti, pastebėjus smurtą?

  • Bendraudami su asmeniu, patiriančiu smurtą artimoje aplinkoje, būkite švelnūs ir dėmesingi. Išklausykite, nuraminkite ir paguoskite.
  • Neteiskite ir nevertinkite nukentėjusio asmens veiksmų ar neveikimo. Būkite kantrūs ir atviri.
  • Pabrėžkite, kad patirtas smurtas – ne jos kaltė.
  • Neskatinkite situacijos spręsti čia ir dabar, nebūkite įkyrūs ar pernelyg landūs. Gerbkite žmogaus pasirengimą ir tam būtiną laiką. 
  • Padrąsinkite smurtą patiriantį asmenį kreiptis pagalbos į policiją, medicinos įstaigą ar specializuotą kompleksinės pagalbos centrą.
  • Pastebėję fizinį smurtą, iš pradžių leiskite smurtautojui suprasti, kad atkreipėte dėmesį į jo veiksmus (skambutis į duris, šūktelėjimas) – dažnai to užtenka, kad jis liautųsi. Vėliau praneškite policijai skubios pagalbos numeriu 112.
Šaltinis: www.visureikalas.lt
 

Visada yra kuo pasitikėti

Įveikti sudėtingas situacijas daug paprasčiau, kai esi ne vienas. Jei prireiktų palaikymo ar pagalbos, visada galite kreiptis į:

Pokyčiai krizių centre

Tikime, kad namuose, net jeigu jie laikini, turi būti saugu ir gera. Todėl nutarėme atnaujinti vieno didžiausių šeimos krizių centrų Kaune patalpas, kuriose gyvena nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusios šeimos.

1 etapas

Mūsų interjero dizainerei Ūlai teko nelengva užduotis – įrengti kambarį žmonėms, kurių dar nepažįsta. Aišku tik viena, kad šiuose laikinuose namuose kada nors įsikurs penkių asmenų šeima, kurios nariai gyvens, mokysis, dirbs, žais ir ilsėsis bendroje erdvėje.
 

2 etapas

Antrojo pokyčių etapo metu atnaujinome dar tris gyvenamuosius kambarius, šeimų laisvalaikio erdvę ir bendrą virtuvę. Norėjome suteikti ne tik laikiną prieglobstį, bet ir vaikams draugišką aplinką, kuri ugdytų socialinius įgūdžius bei motyvuotų grįžti į normalų gyvenimą.
 

Rūšiuoti pagal: Rekomenduojamas
  • Rekomenduojamas
  • Prekės kategorija
  • Kainą nuo mažiausios
  • Kainą nuo didžiausios
  • Pavadinimą

PASTEBĖK SMURTĄ

ženkliukas, 11x22 mm

2,99

PASTEBĖK SMURTĄ

krepšys, 38x43,5 cm

19,99

PASTEBĖK SMURTĄ

krepšiai, 2 vnt., 43×48,5 cm ir 38×43,5 cm

49,99




X

Pranešimas apie pasikeitusį likutį

Pirmieji sužinokite, kada jūsų norima prekė [itemName] vėl bus prekyboje.

Puiku! Dabar tiesiog laukite pranešimo.

Kai prekės [itemName] likutis sandėlyje bus pakankamas, pranešime jums el. paštu.