Kuriame teigiamus pokyčius

Jau daug metų mažomis sąnaudomis kuriame didelius dalykus. Tai dalis mūsų paveldo. Naudojame atsinaujinančias žaliavas, o perdirbtas atliekas paverčiame naujais ištekliais. Taip tausojame gamtą. 
 

Medines paletes pakeitę popierinėmis, sumažinome anglies dioksido išskyrimą 75 000 tonų per metus.

Gabenti daugiau prekių, mažiau oro

Gabendami IKEA prekes visame pasaulyje, nenorime kartu gabenti ir oro. Štai kodėl stengiamės tai daryti kuo efektyviau ir išnaudojame kiekvieną centimetrą. Kuo daugiau prekių tilps sunkvežimiuose, traukiniuose ar laivuose, tuo mažiau anglies dioksido bus išskiriama į aplinką. Mūsų tikslas – prekių gabenimo efektyvumą padidinti nuo 63 iki 70 proc. Tai daug sudėtingiau, nei gali atrodyti. Svorio apribojimai sunkvežimiuose ir konteineriuose dažnai apsunkina užduotį.

MEDIENA

Natūralus grožis

Mums labai patinka mediena. Ši medžiaga natūrali, ilgaamžė, šilta, jauki, daili, atsinaujinanti ir patogiai perdirbama. Štai kodėl tiek daug prisidedame prie miškų išsaugojimo.

Darbas su miškininkystės standartais

Mediena IKEA prekių gamyboje naudojama pagal aiškiai apibrėžtus standartus, draudžiant ją tiekti iš neteisėtai kertamų ir ypatingos vertės miškų. Visi tiekėjai privalo atitikti IWAY miškininkystės standartus.

Partnerystė su Pasaulio gamtos fondu
IKEA su Pasaulio gamtos fondu dirba nuo 2002 m. Kartu jos stabdo nelegalų miškų kirtimą, siekia užtikrinti patikimą miškų sertifikavimą, apsaugoti didelę išliekamąją vertę turinčius miškus. Iki šiol prisidėjo prie atsakingos miškininkystės skatinimo ir įgyvendinimo Azijoje bei Europoje. Pradėjusi bendradarbiavimą su IKEA, Miškų valdymo taryba (FSC®) sertifikavo jau 30 mln. hektarų miškų visame pasaulyje.
Pasitaisyti, kai reikalai pasisuka nekaip

Prieš keletą metų kai kuriuose mūsų popieriaus gaminiuose aptikome tropinio kietmedžio pluošto pėdsakų. Tai prieštarauja mūsų reikalavimams. Kruopščiai ištyrėme situaciją ir patobulinome vidinę tvarką, kad tai nebepasikartotų.

Užkirsti kelią nelegaliai įvežamam riešutmedžiui
Mūsų miškininkystės ekspertai aptiko nelegaliai į Kiniją įvežamo riešutmedžio pėdsakus. Nuo to laiko savo gamyboje liovėmės naudoti šią medieną, o serijos MOLGER vonios baldus gaminame iš sertifikuotos beržo medienos.
Sužinokite, ką darome miškų labui

Mūsų tiekėjų produkcija atitinka IWAY miškininkystės standartus. Iš tvaresnių šaltinių gaunamos – perdirbtos ir auginamos FSC® sertifikuotuose miškuose – medienos kiekis per 2015-uosius išaugo iki 50 %. Siekiame, kad iki 2020-ųjų šis skaičius būtų 100 %.

MEDVILNĖ

Viena mėgstamiausių mūsų medžiagų

Medvilnė – natūrali, atsinaujinanti medžiaga, naudojama populiariausioms mūsų prekėms gaminti: sofų ir pagalvėlių užvalkalams, lovatiesėms, šviestuvų gaubtams ir daug daugiau.

Kuo geresnė atsakingai auginama medvilnė?

Medvilnė yra viena iš svarbiausių IKEA žaliavų – jos rasite daugelyje prekių. Mėgstame dirbti su medvilne, tačiau mums nepatinka, kad jos auginimas įprastu būdu dažnai kenkia aplinkai ir žmonėms.

Medvilnę auginant įprastai, sunaudojami didžiuliai cheminių trąšų ir vandens kiekiai. Tai sukelia rimtų sveikatos sutrikimų ūkininkams, vandens trūkumą ir dirvožemio eroziją. Be to, iššvaistoma gausybė lėšų, o juk medvilnė dažnai auginama mažuose besivystančių šalių ūkiuose, kur pelnas gyvybiškai svarbus.

Už ryžtingus pokyčius medvilnės auginimo industrijoje

Prieš daugiau nei dešimtmetį kartu su WWF ir kitomis organizacijomis iškėlėme „Geresnės medvilnės iniciatyvą“ (angl. Better Cotton Initiative, BCI), kurios tikslas – pagerinti ūkininkų darbo sąlygas, poveikį aplinkai ir šio sektoriaus ateities perspektyvas. Nuo 2005-ųjų bendradarbiaujame su WWF, siekdami, kad medvilnės auginimas taptų tvaresnis. Pradėjome dirbti su 500 ūkininkų iš Pakistano. Iš pradžių jie dvejojo, bet jau po metų pastebimi rezultatai įkvėpė prie panašių projektų Indijoje ir Pakistane prisijungti dar daugiau ūkininkų.

Kartu su partneriais surengėme daugybę praktinių užsiėmimų ir pamokų laukuose. Per 110 000 ūkininkų padėjome išmokti tvaresnio ūkininkavimo pagrindų. Ši iniciatyva leido jiems sumažinti išlaidas, padidinti pelną ir pagerinti darbo sąlygas bei šeimų gyvenimo kokybę, pirmiausia, suteikti savo vaikams išsilavinimą.

Daryti išliekamąjį poveik

Pasiekę 100 % tvaresnės medvilnės tikslą, sustoti neketiname. IKEA pasiryžusi skatinti pozityvius pokyčius visoje medvilnės auginimo industrijoje. Šiandien 72 % medvilnės gauname iš „Geresnės medvilnės iniciatyvoje“ dalyvaujančių ūkių, o 20 % yra perdirbta. Tvaresnė medvilnė turi tapti įprasta ir daugeliui žmonių prieinama žaliava – taip pat ir už IKEA ribų.

Tvaresnė medvilnė

Iš visos IKEA naudojamos medvilnės 20 % yra perdirbta. Likusius 80 % sudaro: 

  • 72 % – medvilnė iš „Geresnės medvilnės iniciatyvoje“ dalyvaujančių ūkių;
  • 23 % – medvilnė iš „Geresnės medvilnės iniciatyvoje“ neseniai pradėjusių dalyvauti ūkių;
  • 5 % – tvaresnė medvilnė iš kitų šaltinių, pavyzdžiui, E3 programoje dalyvaujančių JAV ūkių.

VANDUO

Naudokime vandenį su pagarba
Vanduo – būtina sąlyga gyvybei Žemėje palaikyti. Tačiau kai kuriose pasaulio vietose tyras, švarus vanduo yra prabanga. Taigi svarbus ne tik jo kiekis, bet ir kokybė. Siekiame, kad iki 2020 m. mūsų tiekėjai vandenį pramonėje naudotų 30 % efektyviau nei iki 2011 m.
Vandens priežiūra Bangladeše
Vienas iš pagrindinių IKEA tekstilės tiekėjų Bangladeše sunaudoja apie 1,7 mln. kubinių metrų vandens per metus. 2011–2013 m. IKEA pradėjo vandens sąnaudų mažinimo projektą. Tikėdamiesi sumažinti vandens sunaudojimą 20 %, Bangladeše įrengėme 30 vandens matuoklių, leidžiančių suprasti, kuris tekstilės gamybos etapas reikalauja didžiausio kiekio vandens: medžiagos balinimas, raštų spaudimas ar dažymas.

Taip pat atradome kelis būdus, kaip tą patį vandenį panaudoti dar kartą. Šiuo metu bandome potencialius vandens taupymo sprendimus.

TURTAS, NE ATLIEKOS

Mąstymas ciklais

IKEA‘oje visuomet ieškome būdų, kaip pagaminti daugiau iš mažiau. Pasaulio ištekliai riboti, tad tenka viską kruopščiai apgalvoti – nuo gaminiams naudojamų medžiagų iki parduotuvių aprūpinimo energija.

Žaliavas stengiamės naudoti efektyviai, o pirmenybę teikiame atsinaujinančioms ir perdirbtoms. Norime, kad mūsų prekėmis namuose džiaugtumėtės kuo ilgiau, o kai nebereikės, būtų galima prikelti jas antram gyvenimui pataisant, panaudojant dar kartą ar perdirbant.

Pradėkime nuo pat pradžių

Kad pasaulis būtų tvaresnė ir geresnė vieta gyventi, dar dizaino kūrimo etape apmąstome, kaip būsimoms prekėms bus galima suteikti antrąjį gyvenimą. Renkamės atsinaujinančias ir perdirbtas medžiagas iš tvarių šaltinių. Mūsų prekės tarnauja tiek, kiek reikia, ir yra lengvai prižiūrimos, taisomos, panaudojamos, surenkamos ir perdirbamos. Kuo geriau mums tai pavyksta, tuo geriau mūsų pirkėjams ir planetai.

Senos medžiagos, nauji paviršiai. Galite vadinti šykštuoliais, bet mums nepatinka mėtyti daiktus lauk. Į atliekas žvelgiame kaip į vertingą šaltinį ir stengiamės panaudoti perdirbtas medžiagas savo prekių gamyboje. Štai kodėl spintos duris REINSVOLL gaminame iš medienos drožlių plokščių, kurias padengiame laminavimo plėvele iš perdirbtų plastikinių butelių. Ir nors durys REINSVOLL pagamintos tvariai, jos pasižymi aukšta kokybe, geru dizainu ir žema kaina.

Viskas prasidėjo nuo virtuvės baldų fasadų. REINSVOLL – ne vienintelė mūsų prekė, 100 % pagaminta iš perdirbtos, FSC® sertifikatą turinčios medienos ir PET butelių. Dailaus minimalistinio dizaino, pirštų atspaudams atsparių virtuvės baldų fasadų KUNGSBACKA kilmė tokia pati.

Nepaprasta dėžutė. Vienam žmogui šiukšlė, kitam – tikras lobis. Mums tai dėžutės KUGGIS, pagamintos iš perdirbtų plastikinių PET butelių. Universalios, dailaus dizaino ir perdirbamos, jos amžinai bus geriausios rūšiavimo draugės.

Ar žinojote?

Bioplastikas – medžiaga, pagaminta iš atsinaujinančių augalinės kilmės žaliavų ar šalutinių produktų. Jį galima pagaminti ir iš kitų atsinaujinančių anglies šaltinių, pavyzdžiui, biokuro. Pasirinkę bioplastiką, artėjame prie tikslo gamyboje naudoti vien plastiką iš atsinaujinančių ar perdirbtų medžiagų ir taip prisidėti prie šios pramonės pokyčių.

Kad nebūtų jokių atliekų

IKEA užsibrėžė iki 2020-ųjų išvengti bet kokių atliekų ir energetinės priklausomybės. Tikslas ambicingas, bet kartu su tiekėjais, partneriais ir pirkėjais galime jį pasiekti.

Švedijos IKEA nuolat bendradarbiauja su tiekėjais ir partneriais, kad prekių gamyba ir paskirstymas taptų efektyvesni. Įskaitant ir atliekų mažinimą bei panaudojimą gaminant kitas prekes.
 
Ar žinojote?

2016-aisiais 89 % mūsų veiklos metu sukurtų atliekų buvo perdirbtos arba paverstos energija.

Iki 2020-ųjų 90 % dėl mūsų veiklos atsirandančių atliekų bus perdirbamos arba panaudojamos energijai gaminti. 80 % atliekų iš mūsų parduotuvių ir paskirstymo centrų bus išrūšiuotos.

Stiklo šukių grožis. Stiklas, iš kurio gaminame kolekcijos IKEA PS 2017 vazas, turi nepaprastą istoriją. Kadaise dėl smulkių defektų (oro burbuliukų) jis buvo išmestas, išlydytas ir patyrusių meistrų išpūstas į šias visame pasaulyje pripažintas vazas. Kiekviena jų – unikali, nes rankų darbas kaskart sukuria nepakartojamą atspalvį ir raštą. Perdirbdami stiklą, sutaupome ir suteikiame jūsų namams išskirtinumo.

Užlipkite ir pajuskite šilumą. Kilimai TÅNUM audžiami rankomis, todėl kiekvienas jų savaip gražus ir nepakartojamas. Jiems austi naudojame perdirbtą medvilnę. Daugiau nei 90 % medžiagos sudaro audinių atraižos, atlikusios gaminant patalynės užvalkalus. Rinkitės TÅNUM ir palikite mažesnį CO2 pėdsaką

Suteikite daiktams antrą gyvenimą

Norime, kad pirkėjai IKEA prekėmis džiaugtųsi ir rūpintųsi kiek įmanoma ilgiau. Ir jei ūpo rūpintis nebelieka jiems, mes visuomet galime padėti. Pavyzdžiui, Belgijoje pirkėjams siūlome penkis būdus, kaip savo baldams suteikti antrą gyvenimą: parduoti senus IKEA baldus parduotuvei, atnaujinti juos perdažant arba pakeičiant reikiamas detales, grąžinti senus baldus arba dovanoti juos socialinėms organizacijoms.

Be to, pirkėjams iš viso pasaulio suteikiame galimybę pasikeisti reikiamas IKEA prekių dalis, o daugumoje parduotuvių, perkant naują čiužinį, galima atvežti seną.

Maistas, nuo kurio jausitės gerai

IKEA ruošia ir tiekia maistą 261 mln. klientų per metus. Pirmenybę teikiame aplinką tausojantiems ir natūraliems maisto produktams. Perkame tik patikimus ir sertifikuotus ingredientus, įsitikinę, kad tiekėjai nepažeidžia gyvūnų teisių.

„Rinkdamiesi sertifikuotą UTZ kavą, norėjome, kad ši būtų užauginta tvariai, be sintetinių trąšų ir pesticidų.“

Jacqueline Macalister, IKEA FOOD atsakinga už sveikus ir tvariai užaugintus maisto produktus
Padėkite užauginti jums geresnės kavos

IKEA kavos pupelės auginamos šeimų ūkiuose ir nedideliuose Hondūro, Meksikos bei Peru kooperatyvuose. Kava užauginta organiškai pagal ES ekologinės žemdirbystės standartus – be cheminių trąšų ir pesticidų. Be to, UTZ sertifikatas užtikrina geresnes sąlygas darbininkams bei tvaresnius ūkininkavimo būdus. Taip sumažinami kaštai, pagerėja derliaus, o kartu ir ūkininkų gyvenimo kokybė. Darbininkai gauna sąžiningesnį atlygį, o jų vaikai gali lankyti mokyklą ir žaisti.

Išskirtinė kava iš serijos PÅTÅR: aukštos kokybės rūšinė 100 % arabika iš Ugandos

Didelė dalis kavos PÅTÅR pupelių užauginta Pietų Amerikoje. Džiaugiamės galėdami pristatyti naujieną – kavos PÅTÅR rūšį iš vien Afrikoje užaugintų kavos pupelių. Uganda – daugiausiai kavos eksportuojanti Afrikos valstybė, tačiau čia vienas kavos ūkis vidutiniškai teužima 0,25 ha plotą (ketvirtadalį futbolo aikštės). Disponuojant tokiais mažais ištekliais, vystyti pelningą verslą nelengva. Kad padėtų kavą auginti tvariau, IKEA ėmėsi bendradarbiauti su Ugandos kavos augintojais.


Daugiau apie išskirtinę kavą PÅTÅR ir IKEA socialinio verslo iniciatyvas
Jūs mėgaujatės geresne kava, o kavos augintojai – geresnėmis pajamomis

Nuo 2018-ųjų visa IKEA parduodama ir patiekiama kava yra sertifikuota UTZ. Šis sertifikatas – žingsnis link visapusiškai geresnės kavos, kurios kilmę lengviau atsekti, o augintojams užtikrinamos geresnės sąlygos.

„Rinkdamiesi sertifikuotą UTZ kavą, norėjome, kad ši būtų užauginta tvariai, nenaudojant sintetinių trąšų ir pesticidų, – sako Jacqueline Macalister. – Tai reiškia ir sveikesnį dirvožemį, ir mažiau neigiamo poveikio klimatui. Be to, ūkininkai už organiškas pupeles gauna didesnį atlygį. Taip jie gali pagerinti savo ir šeimos gyvenamąsias sąlygas, kartu tausodami aplinką.“

Puikus derinys: organiška ir sertifikuota UTZ

Visa kava, kurią patiekiame ir parduodame IKEA Švediškų maisto prekių parduotuvėje, bistro ir restorane, yra organiška ir sertifikuota UTZ. Šios kavos pupelės atitinka griežtus reikalavimus, kurie leidžia užtikrinti tvaraus ūkininkavimo standartus ir geresnes darbo sąlygas ūkiuose. Be to, galite lengvai išsiaiškinti savo geriamos kavos kilmę utz.org/IKEA.

Šokoladas, dėl kurio negraužia sąžinė

IKEA šokoladui naudojama kakava atitinka griežtus reikalavimus, padedančius užtikrinti tvaraus ūkininkavimo standartus ir geresnes darbo sąlygas ūkiuose. Ieškokite UTZ sertifikato ženklu pažymėtų prekių Švediškų maisto prekių parduotuvėje, o norėdami sužinoti kakavos kilmę, apsilankykite utz.org/IKEA.

Atsakingai gaudomos jūrų gėrybės padeda išsaugoti vandenyno turtus.

Atsakingai auginamos jūrų gėrybės

Norime, kad mūsų lankytojai būtų sveiki ir laimingi, tad siūlome tik sveiką ir gardžią žuvį. IKEA bendradarbiauja su tarptautiniais aplinkosaugos ekspertais ir vysto atsakingo lašišų auginimo standartus. Visa IKEA lašiša atkeliauja iš Vandens kultūrų valdymo tarybos (ASC) sertifikuotų ūkių.

Šiandien 90 % pasaulio žuvų atsargų jau išnaudotos. Atsakinga žuvininkystė padeda užtikrinti, kad atsargos dar labiau neišsektų.

Žvilgantys karoliukai iš jūrų dumblių

Mūsų dirbtiniai ikrai gaminami iš jūrų dumblių – tvarios medžiagos, per dieną paaugančios net 50 cm. Šie „karoliukai“ – puiki veganiška tikrų ikrų alternatyva, nekelianti pavojaus žuvų išnykimui.

Mėgaukitės daržovėmis gardžių kukulių pavidalu

Nutarėme sukurti su aplinkos gerove suderintų maisto produktų seriją. Vieni jų – daržovių kukuliai, pagaminti iš avinžirnių, žaliųjų žirnelių, morkų, saldžiųjų paprikų, kukurūzų ir lapinių kopūstų. Pasirinkę juos, mėgausitės vertingu, baltymų ir maistinių medžiagų gausiu patiekalu. Be to, juos gaminant tausojama aplinka – mažėja į ją išmetamo CO2 kiekis. Gardi alternatyva mūsų tradiciniams mėsos kukuliams!

Jūrų gėrybės jums ir jūsų anūkams

Visos IKEA parduodamos ir patiekiamos žuvys ir krevetės atkeliauja iš žuvininkystės ūkių, Jūrų valdymo tarybos (MSC) sertifikuotų ūkių. Kai mėgaujatės jomis, remiate tvarią žuvininkystę ir prisidedate prie jūrų gėrybių išsaugojimo ateities kartoms.

Paragaukite mūsų ekologiškų maisto produktų

Mūsų Švediškų maisto prekių parduotuvėje galite rasti daugybę ekologiško maisto: bruknių uogienės, kavos ar sausainių. Be to, restorane kasdien siūlome bent po vieną ekologišką patiekalą.

Kad nė kruopelytė maisto nebūtų iššvaistoma
Laikomės nuomonės, kad maisto švaistyti negalima. Štai kodėl išsikėlėme ambicingą tikslą: iki 2020 metų rugpjūčio pabaigos perpus sumažinti išmetamo maisto kiekį. Dar daugiau – 90 % visų maisto atsargų turėtų būti perdirbamos, paverčiamos kompostu arba organiniu kuru.




X

Pranešimas apie pasikeitusį likutį

Pirmieji sužinokite, kada jūsų norima prekė [itemName] vėl bus prekyboje.

Puiku! Dabar tiesiog laukite pranešimo.

Kai prekės [itemName] likutis sandėlyje bus pakankamas, pranešime jums el. paštu.